CELEBRATING A CENTURY OF BRISTOL HIPPODROME, 1912-2012

 

2010

 

January 13-30: Chitty Chitty Bang Bang, with Darren Bennett, Edward Peel, Barbara Rafferty, Nigel Garton, Katie Ray, Samantha Allison, Matthew Farmer

February 1-6: Russian State Ballet of Siberia: The Sleeping Beauty, Swan Lake, The Nutcracker, with Maria Kuimova, Arkady Zinov, Anastasia Koreshnikova, Natalya Goroshko, Anna Aulle, Kirill Litvinenko, Anastasia Kazantseva, Elena Zubrilina, Ekaterina Bulgutova, Denis Pogorely, Alexander Kosinsky

February 8-13: High School Musical 2, with Les Dennis, Liam Doyle, Nikki Mae, Lauren Hall, Matt Kennedy

February 15-20: Whistle Down the Wind, with Jonathan Ansell, Carly Bawden, Charlotte Oldroyd, Toby Smith, Alicia Kemp, Josh Simpson, Scarlette Douglas, Carl Stallwood, C Gerod Harris, Bristol School of Performing Arts pupils

February 21: Abba Forever Live in Concert

February 22: Over the Rainbow - The Eva Cassidy Story, with Sarah Jane Buckley, Jon Clairmonte, Jonathan Parker, Donna Hazelton, Michael Cuckson

February 23: Elvis on Tour, with Lee “Memphis” King

February 24: Lee Mack Going Out, Simon Evans

February 25: All Star Superstar Wrestling

February 26: Andy Ford, Steve Hewlett, Van Buren

February 28: Sgt Peppers Lonely Hearts Club Show, with Chris O’Neill, Paul McDonough, Gary Harmon, Dave O’Reilly, Steve Parry, Rob Stringer

March 2-3: Dara O’Briain

March 4-6: Derren Brown - Enigma

March 7: Stephen Lynch, with David Josefberg, Drew Lynch

March 8: Hot Flush!, with Lesley Joseph, Hilary O’Neil, Anne Smith, Ruth Keeling, Matt Slack

March 11-14: Snow White on Ice, with the Russian Ice Stars - Valdis Mintals, Irina Tkachuk, Svetlana Kuprina, John Hamer, Svetlana Perkina

March 17: Julian Clary - Lord of the Mince

March 18: Derren Brown - Enigma

March 25-27: English National Ballet: Cinderella, with Erina Takahashi, Dimitri Gruzdyev, Elena Glurdjidze, Arionel Vargas, Adela Ramirez, Sarah McIlroy, Juan Rodriguez, Gavin Sutherland, Orchestra of the English National Opera

March 29-April 3: Laughter in the Rain - The Neil Sedaka Story, with Wayne Smith, Edward Handoll, Julia Farino, Simon Connolly, Jade Sampson, Carla Freeman, Anna Clayton, Natalie Hope, Alastair Natkiel, Jody Crosier, Kieran Brown, Charlie Adams, Caroline Dennis, Pierce Tee

April 5-10: Riverdance - The Farewell Tour, with Marita Martinez-Rey, Brioni Gallagher, Donna Marie Boyle, Maria Buffini, Deirdre Hamilton, Alan Kenefick, Joe Moriarty, Alan Scariff, Niamh Eustace, Parker Hall, Lee Payne, Charles Gray, Niamh Fahy, Matt Bashford, Toby Kelly, Steve Holloway, Riverdance Irish Dance Troupe, Moscow Folk Ballet Company

April 12-17: Dreamcoats and Petticoats, with Josh Capper, Daniella Bowen, Jonathan Bremner, Carolynne Good, Gareth Leighton, Clare Ivory

April 18: The Magic of Motown

April 20-24: Welsh National Opera Company: The Abduction from the Seraglio, Tosca, Carmen, with Andrew Kennedy, Lisette Oropesa, Petros Magoulas, Claire Ormshaw, Wynne Evans, Alwyn Mellor, Geraint Dodd, Robert Hayward, Patricia Bardon, Gwyn Hughes Jones, David Soar, Sarah-Jane Davies, Henry Waddington, Joanne Boag, Carolyn Dobbin, Rinaldo Alessandrini, Simon Thorpe, Simon Phillipo

April 26-May 8: Blood Brothers, with Lyn Paul, Sean Jones, Daniel Taylor, Paul Davies, Kelly-Ann Gower, Robbie Scotcher

May 10-15: Dad’s Army Marches On, with Leslie Grantham, Timothy Kightley, David Warwick, Kern Falconer, Richard Tate, Thomas Richardson, Maitland Chandler, Sarah Berger

May 17-22: Calendar Girls, with Anne Charleston, Gemma Craven, Letitia Dean, Charlie Dimmock, Sue Holderness, Hannah Waterman, Dean Gaffney

May 25-26: Stop Messing About, with Robin Sebastian, Nigel Harrison, India Fisher, Charles Armstrong, Timothy Dodd

May 27: Reginald D Hunter

May 28: Sing-a-long-a Hairspray

May 30: Jim Davidson - If I Ruled the World

June 6: Jake and Elwood - The Best Blues Brothers Show in the World…Ever!

June 7-12: The Rat Pack: Live from Las Vagas, with Tam Ward, Mark Adams, Giles Terera, Robyn Curell, Rachel Parrott, Nikki Stokes

June 13: Jus’ Like That, with Clive Mantle, Carla Mendonca

June 14: Jethro - Too Late to Grow Up

June 16-20: The Hobbit, with Christopher Llewellyn, Russell Clough

June 21: An Audience with Sally Morgan

June 25: That’ll be the Day, with Trevor Payne, Gary Anderson, Julia Greenham, Rebel Dean, Jodie Lawson, Oliver Gray, Mark Street, Nikki Hechavarria, Clive Fishlock, Iain Hawkins

June 26: Jane McDonald in Concert

June 28-July 3: Strictly Come Dancing - The Professionals, with Flavia Cacace, Matthew Cutler, Brian Fortuna, James Jordan, Ola Jordan, Natalie Lowe, Kristina Rihanoff, Vincent Simone, Aliona Vilani, Ian Waite

July 5-10: The Rocky Horror Show, with David Bedella, Richard Meek, Haley Flaherty, Brian McCann, Dominic Tribuzio, Michael Starke, Ceris Hine, Kara Lane, Nathan Amzi

July 13-August 7: Les Misérables, with John Owen-Jones, Earl Carpenter, Madalena Alberto, Ashley Artus, Lynne Wilmot, Rosalind James, Katie Hall, Jon Robyns, Gareth Gates, Toby Prynne

August 9-11: The Gruffalo, with Scott Armstrong, David Garrud, Alex Tregear

August 12: Back for Good, with Steven Craven, Daniel Paul Maines, Matthew Hall, Joe Currey, Bristol School of Performing Arts pupils

August 14: Beyond the Barricade, with Andy Reiss, Becci Morrell, David Fawcett, Katie Leeming

August 15: Abba Mania, with Mark Thomas, Phil Hawkes, Carley Broom, Katy Summer

August 16: Film: The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

August 17: Elvis on Tour - 75 Special, with Michael “Memphis” King,  Steve “Hollywood” Halliday

August 18: In the Flesh - The Pink Floyd Show, with Chris Thomas, Steve Loar, Patrick Forbear, Jeff Glover, Polly Anna Davies, Fredi Wright

August 19-21: Rock Around the Clock, with Roxanne Pallett, Lucy Smethurst, Jon Hawkins, Kurt Kansley, Simon Schofield, Michael Quinn, Natalie Spriggs

August 27: Michael McIntyre’s Comedy Roadshow, with Michael McIntyre, Noel Fielding, Seann Walsh, Hal Cruttenden, Mike Gunn

August 31: Rhod Gilbert and the Cat that Looked like Nicholas Lyndhurst

September 2-4: George’s Marvellous Medicine, with Birmingham Stage Company - Clark Devlin, Erika Poole, Alison Fitzjohn, Morgan Philpott, Jason O’Brien

September 9: One Night of Queen, with Gary Mullen and The Works - Davie Brockett, Billy Moffat, Jonathan Evans, Malcolm Gentles

September 11: 80’s Mania

September 13-18: Monty Python’s Spamalot, with Marcus Brigstocke, Todd Carty, Hayley Tamaddon, Samuel Holmes, Simon Lipkin, Graham MacDuff, David Langham, Simon Lipkin

September 19: Busting Out, with Emma Powell, Bev Killick

September 20: Steve Steinman’s Vampires Rock, with Steve Steinman, Emily Clark, Lost Boys Band

September 21: Flawless

September 22: The Moody Blues

September 23: The Armstrong and Miller Show, with Alexander Armstrong, Ben Miller, Katherine Jakeways

September 25-26: Peppa Pig’s Party, with Kerry Gooderson, Phil Adele, Keddy Sutton, Philip Simon, Charlotte Sullivan, Abigail Lumb

September 28-October 2: Oklahoma!, with Marti Webb, Mark Evans, Gemma Sutton, Joseph Pitcher, Michelle Crook, Vas Constanti, Pete Gallagher, Stephen Whitson

October 8: Russell Brand, Matt Morgan, Mr Gee

October 10: Dara O’Briain

October 11: Roy “Chubby” Brown

October 12: That’ll be the Day: 25th Anniversary Show, with Trevor Payne, Gary Anderson, Julia Greenham, Rebel Dean, Jodie Lawson, Oliver Gray, Mark Street, Nikki Hechavarria, Clive Fishlock, Iain Hawkins, Phil Hollender

October 13: Dara O’Briain

October 14: Mark Watson

October 16: Sean Lock - Lockipedia

October 17: John Barrowman, Jodie Prenger

October 19-23: Welsh National Opera Company: Ariadne auf Naxos, Fidelio, The Magic Flute, with Orla Boylan, Ricardo Tamura, Sarah Connolly, Gillian Keith, Eric Roberts, Robert Poulton, Stephen Rooke, Wynne Evans, Lisa Milne, Dennis O’Neill, Robert Hayward, Clive Bayley, Elizabeth Donovan, Robin Tritschler, Peter Wedd, Elizabeth Watts, Neal Davies, Tim Mirfin, Laura Meloy, Eddie Wade, Simon Phillippo, Anthony Negus, Gareth Jones

October 26-30: Beauty and the Beast, with BLOC Productions

November 2-December 4: The Sound of Music, with Connie Fisher, Michael Praed, Marilyn Hill Smith, Claire Fishenden, Martin Callaghan, Jonathan Gill

December 11-January 9: Dick Whittington, with Barbara Windsor, Andy Ford, Eric Potts, Owain Williams, Granville Saxton, Carly Day, Ben Goffe, Chris Nelson, Anthony Houghton, Omari Bernard, Tim Whiting

 

2011

 

January 13-16: Peter Pan on Ice, with the Russian Ice Stars - Dmitri Naumkin, Katya Murugova, Valdis Mintels, Aleksei Kozlov, Viktoriya Shklover, Sergei Smirnov, Oleg Tataurov, Yuri Kuprin

January 20: Brendan Cole - Live and Unjudged, with Brendan Cole, Nicole Cutler, Andrew Cuerden, Hannah Haarala, Izabela Hannah, Scott Cole

January 21: American Superstar Wrestling Spectacular

January 26-February 5: Calendar Girls, with Lynda Bellingham, Jennifer Ellison, Trudie Goodwin, Ruth Madoc, Bernie Nolan, Lisa Riley, Gwen Taylor, Diana Moran, Bruno Langley, Joe McGann, John Labanowski, Jane Lambert, Danielle Lineker

February 6: Three Phantoms, with John Owen-Jones, Earl Carpenter, Matthew Cammelle, Rebecca Caine

February 9: One Night of Elvis - The Legend Continues, with Lee “Memphis” King, P J Proby

February 10: Sally Morgan: Psychic Sally on the Road

February 11: Andy Ford

February 13: Live in Concert - The Tribute to ABBA Forever

February 14-19: Raymond Gubbay presents Russian State Ballet and Orchestra of Siberia: Romeo and Juliet, Sleeping Beauty, Don Quixote, Swan Lake, with Arkady Zinov, Kirill Litvinenko, Ivan Karnaukhov, Natalia Goroshko, Ekaterina Bulgutova, Dmitry Sobolevskiy, Anastasia Kazantseva, Margarita Nosik, Arseniy Bormotov, Denis Pogorelyy, Maria Kuimova, Yury Vyskubenko, Natalia Vyskubenko, Nadezhda Vlasova, Natalia Goroshko, Roman Pavlenko, Anatoly Tchepurnoi

February 20: The Chuckle Brothers: Barry Potty and his Full Blood Brother Paul in The Ghostly Shadows

February 22-27: Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, with Keith Jack, Jennifer Potts, Adam Jarrell, Trina Hill, Henry Metcalfe, Richard J Hunt, David Steadman, Bristol School of Performing Arts pupils

March 1-5: Chess - The Musical, with James Fox, Shona White, Daniel Koek, Poppy Tierney, James Graeme, David Erik, Steve Varnom, Peter Dukes, Alexander Evans

March 6: The Chippendales - The Most Wanted Tour 2011

March 7: Halfway to Paradise - The Billy Fury Story, with Colin Gold, Fury’s Tornados

March 8-9: The Naked Truth, with Maureen Nolan, Claire King, Michelle Heaton, Leanne Jones

March 10: Magic of Motown

March 12-13: Thomas and Friends Live! On Stage - A Circus Comes to Town

March 14-19: Buddy - The Buddy Holly Story, with Glen Joseph, Roger Rowley, Steve Dorsett, Miguel Angel, Gary Trainor, Christopher Redmond, Dan Graham, Alex Marshall, Kyle Riley, Katia Sartini, Felicity Chilver, Melissa Keyes

March 22: DrumChasers, with Jack Warner, Rachel Stock, Dean Hilborne, James Hulme, Amy Kelly, Roger Chapman, Stephanie Clarke, James Godfrey, Becky Browne, Simon Morgan Thomas, Catherine Sandion

March 23-26: Tell me on a Sunday, with Claire Sweeney, Ali James, Jae Alexander

March 28: The Solid Silver ’60s Show, with Dave Berry, Chris Farlowe, Wayne Fontana, Terry Sylvester, Vanity Fare, The Merseybeats

March 30-April 2: Welsh National Opera Company: Die Fledermaus, Il Trovatore, with Nuccia Focile, Mark Stone, Helen Lepalaan, Paul Charles Clarke, David Stout, Joanne Boag, Alan Opie, Desmond Barrit, Gwyn Hughes Jones, Katia Pellegrino, David Kempster, Joanne Thomas, David Soar, Thomas Rosner, Andrea Licata

April 3: Lenny Henry in Cradle to Grave: A Musical Journey

April 4-9: Thriller Live, with Ian Pitter, Adam Kovacs, Hayley Evetts, Jovanny Pichardo Almonte, Aaron Witter, Ryan Alex Farmery, Gabor Dornyei, Ant Law

April 12-30: Hairspray - The Musical, with Michael Ball, Micky Dolenz, Laurie Scarth, Liam Doyle, Gillian Kirkpatrick, Wayne Robinson, Danny Bayne, Emma Dukes, Clare Halse, Sandra Marvin, Yvonne O’Grady

May 3-14: Jekyll and Hyde, with Marti Pellow, Sarah Earnshaw, Sabrina Carter, Mark McGee, David Delve, Jacob Chapman, Martin Dickinson, Jon De Ville, James Gant, Amira Matthews, Daniel Robinson

May 17-21: Matthew Bourne’s Cinderella, with Kerry Biggin, Sam Archer, Christopher Marney, Michela Meazza, Noi Tolmer

May 23-28: Avenue Q, with Matthew J Henry, Rachel Jerram, Katharine Moraz, Edward Judge, Chris Thatcher, Adam Pettigrew, Jacqueline Tate, Gary Coleman

May 29-June 1: Derren Brown - Svengali

June 2: Dylan Moran

June 3: The Wiggles, with Anthony Field, Murray Cook, Jeff Fatt, Sam Moran

June 4: Back for Good, with Daniel Paul Maines, Steven Craven, Matthew Hall, Jamie MacGregor

June 5: Beyond the Barricade, with Andy Reiss, Sarah Ryan, David Fawcett, Katie Leeming

June 6: Jonathan Ansell and Friends, with Jonathan Ansell, Helena Blackman

June 7-11: The All New Original Tribute to the Blues Brothers, with Brad Henshaw, Daniel Fletcher, Jocasta Almgill, Alexus Ruth, Vicky Goddard

June 12: That’ll be the Day, with Trevor Payne, Gary Anderson, Julia Greenham, Rebel Dean, Jodie Lawson, Oliver Gray, Mark Street, Nikki Hechavarria, Clive Fishlock, Iain Hawkins, Phil Hollender

June 13-18: Footloose - the Dance Musical, with Adam C Booth, Carys Gray, Steven Pinder, Karen Ascoe, Lorna Want, Jodie Jacobs, Keisha Amponsa Banson, Tanya Robb, Giovanni Spano

June 20: Spirit of the Dance, with the Irish International Dance Company

June 21-23: An Evening with the Legendary John Cleese

June 24: Shaolin Warriors

June 25: The Rat Pack Vegas Spectacular, with Wayne Kennedy, Roman Marek, Paul Hazel, Juliet James, Julie Bateman, Gaynor Walton, Ellie Jarmain

June 27-July 2: Evita, with Abigail Jaye, Susie Green, Mark Powell, Earl Carpenter, Reuben Kaye, Sasha Ransley, Sophia Amato, Roisin Sullivan, Hannah Bingham, Amy Punter, Andy Coxon, Bristol School of Performing Arts pupils

July 3: Mark Watson

July 4: The Big Act - Fame The Musical, with Jon Lee

July 6-10: Mr Stink Live on Stage, with Peter Edbrook, Lotte Gilmore, Irvine Iqbal, Julia Nagle, Mark Peachey

July 12-16: Midnight Tango, with Vincent Simone, Flavia Cacace, Giraldo Diomar, Alexandra Wood, Santiago Monticelli, Sandra Monticelli, Guillermo Torrens, Maria Maragaki, Teddy Kempner, Tricia Deighton, Ryszard Musial, Monika Wydrowska, Tango Siempre, Guillermo Rozenthuler

July 19-August 6: Legally Blonde The Musical, with Faye Brookes, Iwan Lewis, Liz McClarnon, Neil Toon, Dave Willetts, Hannah Grover, Lewis Griffiths, Sinead Long, Sophie Isaacs, Micha Richardson, Zac Nemorin

July 24: The Drifters, Kellie Schreiber, Graeme Turner, Bridge Learning Campus choir

August 12: Roy “Chubby” Brown

August 13: Super Trouper

August 14: One Night at the Proms, with the National Symphony Orchestra, Sally Johnson, Sean Ruane

August 15-16: Alan Carr

August 17-20: Shaun the Sheep, with Simon Townley

September 1-October 8: Dirty Dancing, with Emily Holt, Paul-Michael Jones, Emilia Williams, Mark Faith, Charlotte Gooch, Lynden Edwards, Shona Lindsay, Thomas Aldridge, Kate-Emma Portlock, Colin Charles, Aimee Atkinson, Joe Evans

October 2: Dons of Comedy, with Curtis Walker, Felix Dexter, Felicity Ethnic, Slim

October 11-29: We will Rock You, with Jenny Douglas, Leon Lopez, Ian Reddington, Ashley J Russell, Noel Sullivan, Amanda Coutts, Earl Carpenter (October 13: Brian May)

November 1-5: The King and I, with BLOC Productions

November 6: Vampires Rock, with Steve Steinman, Emily Clark, Mike Taylor

November 8-12: Welsh National Opera Company: Don Giovanni, Katya Kabanova, The Barber of Seville, with David Kempster, David Soar, Nuccia Focile, Camilla Roberts, Robin Tritschler, Claire Ormshaw, Gary Griffiths, Carlo Malinverno, Amanda Roocroft, Leah-Marian Jones, Stephen Rooke, Peter Wedd, Clive Bayley, Andrew Kennedy, Jacques Imbrailo, Christine Rice, Patricia Orr, Eric Roberts, Simon Phillippo, Lothar Koenigs, Alexander Polianichko

November 11: Jethro 2011

November 15: Gillian Welch, David Rawlings

November 17: Puppetry of the Penis in 3D, with Andrew Fitch, Rich Binning

November 19: The Vagina Monologues, with Zaraah Abrahams, Louisa Lytton, Wendi Peters

November 22-December 3: South Pacific, with Samantha Womack, Loretta Ables Sayre, Jason Howard, Daniel Koek, Alex Ferns, Elizabeth Chong, Cameron Jack, Luke Kempner, Dominic Taylor, Nigel Williams, Jae Alexander

December 4: That’ll be the Day! Christmas Show, with Trevor Payne, Gary Anderson, Julia Greenham, Rebel Dean, Jodie Lawson, Oliver Gray, Mark Street, Nikki Renee Hechavarria, Clive Fishlock, Iain Hawkins, Phil Hollender

December 10-January 8: Peter Pan, with David Hasselhoff, Andy Ford, Robert Rees, Janine Esther Cowell, Shane Knight, Donna Hines, Lakesha Cammock, Linda John-Pierre, Bristol School of Performing Arts pupils, Francis Goodhand

 

2012

 

January 11-21: Sister Act, with Denise Black, Michael Starke, Cynthia Erivo, Gemma Knight Jones, Julie Atherton, Jacqueline Clarke, Cavin Cornwall, Gavin Alex, Laurie Scarth, Daniel Stockton, Tyrone Huntley, Mark Crossland

January 23-29: Lord of the Dance, with David McCabe, Brendan McCarron, Laura Jones, Sarah Frances Smith, Kate Pomfret, Deirdre Gilsenan, Giada Costenaro, Sarah Lynch

January 30-February 4: Dreamboats and Petticoats, with David Ribi, Ben James-Ellis, Samantha Dorrance, Terry Winstanley, Anna Campkin, Dan O’Brien, Robyn Mellor

February 6-11: Save the Last Dance for Me, with Hannah Frederick, Megan Jones, Jason Denton, A J Dean

February 14-18: English National Ballet’s Strictly Gershwin, with Begona Cao, Kerry Birkett, Paul Robinson, Douglas Mills, Erina Takahashi, Zdenek Konvalina, Arionel Vargas, James Streeter, Crystal Costa, Yonah Acosta, Esteban Berlanga, James Forbat, Jonathan Scott, Gareth Valentine

February 20-March 3: Blood Brothers, with Maureen Nolan, Craig Price, Sean Jones, Matthew Collyer, Tracy Spencer, Tim Churchill, Kelly Anne Gower, Danny Taylor, Kelvin Towse

March 21-31: Top Hat, with Tom Chambers, Summer Strallen, Martin Ball, Vivien Parry, Ricardo Afonso, Stephen Boswell, Dan Jackson

April 2-7: Grease, with Danny Bayne, Carina Gillespie, Ricky Rojas, Kate Somerset How, Stuart Reid, Robin Cousins, Richard Vincent, David O’Reilly, Josh Dever, Lauren Stroud, Laura Wilson, Barney Ashworth

April 8: Doug Stanhope

April 10-14: Welsh National Opera Company: La Traviata, Beatrice and Benedict, The Marriage of Figaro, with Joyce El-Khoury, Paul Charles Clarke, Shaun Dixon, Jason Howard, Eddie Wade, Sara Fulgoni, Robin Tritschler, Laura Mitchell, Gary Griffiths, Anna Burford, Donald Maxwell, David Soar, Elizabeth Watts, Rebecca Evans, Dario Solari, Cora Burggraaf, Patricia Orr, Henry Waddington, Sarah Pring, Simon Phillippo, Stephen Wood, Anthony Negus

April 15: Sally Morgan: Psychic Sally on the Road

April 17-21: Matthew Bourne’s Nutcracker!, with Hannah Vassallo, Chris Trenfield, Daniel Wright, Daisy May Kemp, Daniel Collins, Ashley Shaw

April 22: The Drifters

April 23-28: Monty Python’s Spamalot, with Marcus Brigstocke, Bonnie Langford, Todd Carty, Robin Armstrong, Rob Delaney, Adam Ellis, Kit Orton, Jon Robyns, James Nelson, Tim Bonser, Tony Castro

April 29: One Night of Elvis, with Lee “Memphis” King

May 1-5: I Dreamed a Dream, with Elaine C Smith, Susan Boyle, Alan McHugh, Karen Mann, Andy Gray, Kennedy Aitchison

May 6: Stewart Lee

May 7-12: Calendar Girls, with Lynda Bellingham, Camilla Dallerup, Jan Harvey, Sue Holderness, John Labanowski, Jane Lambert, Ruth Madoc, Joe McGann, Deena Payne, Debbie Chazen, Lisa Riley, Kevin Sacre, June Watson

May 13: Andy Ford

May 14-16: Dara O’Briain: Craic Dealer

May 17-19: Derren Brown - Svengali

May 23-June 30: The Phantom of the Opera, with John Owen-Jones, Katie Hall, Simon Bailey, Angela M Caesar, Andy Hockley, Simon Green, Elizabeth Marsh, Vincent Pirillo, Hannah Cadec, Anthony Gabriele

July 2-3: Thanks for the Memories, with BLOC Productions and Bristol Musical Youth Productions

July 4-7: Midnight Tango, with Vincent Simone, Flavia Cacace, Leonel di Cocco, Tricia Deighton, Teddy Kempner, Miguel Angel, Tango Siempre

July 9-13: Michael McIntyre - Work in Progress

August 31-November 17: Disney’s The Lion King, with Stephen Carlile, Cleveland Cathnott, Gugwana Dlamini, Meilyr Sion, John Hasler, Mark Roper, Nicholas Nkuna, Carole Stennett, Daniel Norford, Gbemisola Ikumelo, Philip Oakland, Zakariya Ali, Abigail Ayton, Auden Barnes, Jude Blake, Milan Cacacie, Elijah Crossley, Daniel Daszek-Green, Donica Elliston, Sisanda Monakail, Adelaide Morgan, Ciaran Stow, Maia Tamrakar

November 22: That’ll be the Day! Christmas Show, with Trevor Payne, Gary Anderson, Julia Greenham, Rebel Dean, Jodie Lawson, Oliver Gray, Mark Street, Nikki Renee Hechavarria, Clive Fishlock, Iain Hawkins, Phil Hollender

November 23: Motown’s Greatest Hits: How Sweet it Is - 10th Anniversary Tour, with Martell O’Neil, Geo, Jordan King, IMR, Delroy Blake

November 24: Sally Morgan: Psychic Sally on the Road

November 27-December 1: Welsh National Opera Company: Jephtha, Cosi fan Tutte, Paris Café Afternoon, La Boheme, with Robert Murray, Alan Ewing, Diana Montague, Fflur Wyn, Robin Blaze, Claire Ormshaw, Steven Page, Elizabeth Watts, Maire Flavin, Joanne Boag, Andrew Tortise, Gary Griffiths, David Kempster, Alex Vicens, Piotr Lempa, Daniel Grice, Giselle Allen, Michael Clifton-Thomas, Kate Valentine, Howard Kirk, Thomas Blunt, Mark Wigglesworth, Andrew Greenwood

December 7-January 6: Aladdin, with Flawless, Carol McGiffin, Josie Gibson, Andy Ford, Graham Kent, David Roper, Chris Thatcher, Zoe George, Joe Speare, David Whitworth, Bristol School of Performing Arts pupils, Cerebro, Malcolm Forbes-Robertson

 

2013

 

January 8-10: Russian State Ballet and Orchestra of Siberia: Swan Lake, The Nutcracker, with Maria Kuimova, Kirill Litvinenko, Egor Osokin, Alexander Kuimov, Margarita Nosik, Yaroslava Nagumanova, Denis Pogorelyy, Elena Pogorelaya, Tatiana Gavrilova, Maria Mikheeva, Ekaterina Egorutkina, Alexander Yudasin

January 11: Jethro

January 14-19: The Rocky Horror Show, with Ben Forster, Rhydian, Roxanne Pallett, Oliver Thornton, Philip Franks

January 22-February 24: Oliver!, with Neil Morrissey, Samantha Barks, Iain Fletcher, Joseph Bennett, Oliver Breedon, Sebastian Croft, Harry Tunningley, Max Griesbach, Daniel Huttlestone, Archie Murphy, Jaydon Vijn, Stephen Moore, Jack Edwards, Claire Machin, David Langham, C J Johnson, Emma Dukes, Victoria Hay, Stevie Hutchinson, Toby Higgins

February 27: Yamato Drummers

February 28: Magic - A Kind of Queen

March 1: Brendan Cole: Licence to Thrill, with Brendan Cole, Fauve Hautot, Julie Maguire, Iain Mackenzie, Melanie Hooper, Crystal Main, Patrick Helm, Scott Cole, Barry Robinson

March 2: The Military Wives Show, with The Military Wives Choir, Royal Anglian Regiment Band, Howard Leader, Good Guys Orchestra, Andy Eastwood

March 4-9: The Full Monty, with Kenny Doughty, Craig Gazey, Simon Rouse, Kieran O’Brien, Travis Caddy, Roger Morlidge, Rachel Lumberg, Sidney Cole

March 10: Andy Ford, Steve Hewlett

March 18-23: Dolly Parton’s 9 to 5 - The Musical, with Bonnie Langford, Jackie Clune, Amy Lennox, Mark Moraghan, Natalie Casey, Lori Haley Fox, Mark Willshire

March 26-April 6: Starlight Express, with Kristofer Harding, Amanda Coutts, Ruthie Stephens, Jamie Capewell, Mykal Rand, Lothair Eaton, Camilla Hardy, Kelsey Cobban, Stuart Armfield, Dave Rose

April 7: Sing-a-long-a Grease

April 8: Shaolin Warriors: Return of the Master

April 9-13: New Jersey Nights, with Jon Hawkins, Duncan Heather, Ricky Rojas, Damion Scarcella, Robyn Ford, Charlotte Greaves, Samantha Heather

April 15-27: Priscilla Queen of the Desert the Musical, with Jason Donovan, Richard Grieve, Graham Weaver, Giles Watling, Julie Stark, Emma Kingston, Ellie Leah, Laura Mansell, Frances Mayli McCann, Alan Hunter

April 29-May 4: The Mousetrap, with Karl Howman, Bruno Langley, Elizabeth Power, Graham Seed, Steven France, Jemma Walker, Clare Wilkie, Bob Saul, Michael Instone

May 7-11: Matthew Bourne’s Sleeping Beauty, with Hannah Vassallo, Adam Maskell, Liam Mower, Dominic North, Edwin Ray, Mari Kamata, Kate Lyons, Joe Walkling, Ashley Shaw, Tom Jackson Greaves

May 13: Hormonal Housewives, with Toyah Willcox, Julie Coombe and Sarah Jane Buckley, Zeus

May 15-16: Ben and Holly’s Little Kingdom

May 17: One Night of Elvis, with Lee “Memphis” King

May 18: Rolf Harris

May 20-25: Yes, Prime Minister, with Michael Fenton Stevens, Crispin Redman, Michael Matus, Indra Ové, Simon Holmes, Jonathan Kemp, Tony Boncza

May 26: Jack Dee

May 28-June 1: Bohemian Rhapsody, with Nathan James, Amy Diamond, Kelly-Anne Gower, Rebecca Kelly, Giovanni Spano, Ricky Loftus, Philip Birchall, James Evans

June 2: That’ll be the Day, with Trevor Payne, Gary Anderson, Julia Greenham, Rebel Dean, Jodie Lawson, Oliver Gray, Mark Street, Nikki Renee Hechavarria, Clive Fishlock, Iain Hawkins, Phil Hollender

June 4-5: Three Phantoms, with Earl Carpenter, Stephen John Davis, Matthew Cammelle, Rebecca Caine 

June 9: Sally Morgan

June 10: The Big Showdown 2013: Seussical!, with Benjamin Hardy-Phillips, Isobel Pinsky, Joshua Smith, Andy Ford, Kerrie Duce

June 11: The Dreamboys: Fit and Famous Tour

June 12: Roy “Chubby” Brown

June 13: The Magic of Motown

June 14: An Evening of Burlesque

June 15: Halfway to Paradise - The Billy Fury Story, with Colin Gold, Fury’s Tornados

June 16: Bill Bailey - Qualmpeddler

June 18-22: Scottish Opera and D’Oyly Carte Opera Company: The Pirates of Penzance, with Sam Furness, Nicholas Sharratt, Rebecca Bottone, Steven Page, Richard Stuart, Graeme Broadbent, Rosie Aldridge, Andrew McTaggart, Sioned Gwen Davies, Katie Grosset, Catrine Kirkman, John Owen Edwards, Derek Clark

June 23: The Moody Blues

June 25-29: Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, with Ian Watkins, Jennifer Potts, Henry Metcalfe, Luke Jasztal, Benjamin Pomeroy, Rob Wilshaw, Benjamin Beechy, Callum Fitzgerald, James McCullagh

July 1-6: Soul Sister, with Jenny Fitzpatrick, Chris Tummings, Helena Dowling, Katy Lye, Maria Omakinwa, Tamara McKoy-Patterson, Msimisi Dlamini

July 8-13: Save the Last Dance for Me, with Elizabeth Carter, Kieran McGinn, Verity Jones, Lee Honey-Jones, Jay Perry, Alan Howell, Joe McCourt

July 14: Glenn Miller AAF Orchestra: With Strings!, with Ray McVay

July 19-21: Sofia National Ballet: Giselle, Swan Lake, with Vesa Tonova, Nikola Hadjitanev, Elenko Ivanov, Georgi Asparuhov, Grigor Palikarov

July 24: The Drifters

July 25: The Rat Pack Vegas Spectacular, with Roman Marek, Wayne Kennedy, Jim Whitley

July 26-28: Dora the Explorer Live

August 6-17: Hairspray - The Musical, with Mark Benton, Lucy Benjamin, Freya Sutton, Sandra Marvin, Luke Striffler, Adrian Hansel, Paul Rider, Lauren Hood

August 19-24: The Rocky Horror Show, with Oliver Thornton, Ben Forster, Rachel Grundy, Rhydian, Christopher Luscombe, Ceris Hine, Kristian Lavercombe, Joel Montague, Jayde Westaby

August 27-September 14: Ghost - The Musical, with Stewart Clarke, Rebecca Trehearn, Wendy Mae Brown, David Roberts, Ivan De Freitas, Stevie Hutchinson, Karlene Wray, Keisha Atwell, David Rose

September 17-21: Cabaret, with Will Young, Siobhan Dillon, Lyn Paul, Matt Rawle, Valerie Cutko, Linal Haft, James McCullagh

September 22: Gotta Sing Gotta Dance

September 25-28: Bill Bailey - Qualmpeddler

September 29: Ha Ha Holmes, with Joe Pasquale, Ben Langley, Andrew Fettes, Andy Pickering

September 30-October 5: Thriller Live, with Sean Christopher, Cleopatra Higgins, Jesse Smith, Lascel Wood

October 7-12: Evita, with Marti Pellow, Madalena Alberto, Mark Heenehan, Hannah Grover, Joe Maxwell, Sarah McNicholas, Nic Gibney

October 15-26: Cats, with Joseph Poulton, Sophia Ragavelas, Nicholas Pound, Ross Finnie, Clare Rickard, Lily Frazer, Melissa James, Dawn Williams, Alice Redmond, Alicia Beck, Cameron Ball, Oliver Savile, Katie Warsop, Barnaby Thompson, Will Lucas

October 28: The Vagina Monologues, with Hollie-Jay Bowes, Terri Dwyer, Diane Keen

October 30-November 3: Slava’s Snow Show, with Slava Polunin

November 5-9: Welsh National Opera Company: Tosca, Anna Bolena, Maria Stuarda, Roberto Devereux, with Mary Elizabeth Williams, Geraint Dodd, Gwyn Hughes Jones, Daniel Grice, Laurence Cole, Claudio Otelli, William Robert Allenby, Linda Richardson, Alastair Miles, Katharine Goeldner, Robert McPherson, Robyn Lyn Evans, Adina Nitescu, Judith Howarth, Rebecca Afonwy-Jones, Bruce Sledge, Gary Griffiths, Leonardo Capalbo, Alexandra Deshorties, Leah Marian-Jones, David Kempster, Simon Phillippo, Daniele Rustioni, Graeme Jenkins

November 10: Go West, Hue and Cry, The Christians

November 11: Sally Morgan - Psychic Sally on the Road

November 12: That’ll be the Day, with Trevor Payne, Gary Anderson, Julia Greenham, Rebel Dean, Jodie Lawson, Oliver Gray, Mark Street, Nikki Renee Hechavarria, Clive Fishlock, Iain Hawkins, Phil Hollender

November 13: Sean Lock: Purple Van Man

November 15-16: Jason Manford: First World Problems

November 19-23: White Christmas: The Musical, with BLOC Productions

November 24: Rent 20th Anniversary Concert, with Natasha Hamilton, Rory Taylor

November 26-30: English National Ballet: Le Corsaire, with Vadim Muntagirov, Alina Cojocaru, Junor Souza, Yonah Acosta, Dmitri Gruzdyev

December 6-January 5: Cinderella, with Louie Spence, Suzanne Shaw, Andy Ford, Liz Robertson, Graham Hoadly, Paul Burnham, Andrew Derbyshire, David Roper, Bristol School of Performing Arts pupils, Malcolm Forbes-Peckham

 

2014

 

January 9: The Johnny Cash Roadshow, with Clive John, Jill Schoonjans, The Spirit Band

January 10: Jethro

January 11: Beyond the Barricade, with David Fawcett, Andy Reiss, Rebecca Vere, Katie Leeming

January 14-18: Seven Brides for Seven Brothers, with Sam Attwater, Helena Blackman, Jack Greaves, Georgina Parkinson, Marianne Phillips, Jack Evans, Ross Meagrow, Joe Murphy, Lindsay McAllister, Carrie Willis, Pip Hersee, Sam Stones

January 20: Brendan Cole: Licence to Thrill, with Brendan Cole, Aliona Vilani, Patrick Helm, Scott Cole, Julie Maguire, Iain Mackenzie, Barry Robinson

January 21-25: Russian State Ballet and Orchestra of Siberia: Don Quixote, Sleeping Beauty, The Nutcracker, Swan Lake, with Maria Kuimova, Denis Pogorelyy, Alexander Kuimov, Ekaterina Bulgotova, Olesya Aldonina, Natalia Bobrova, Nikolay Chevychelov, Demid Zykov, Kirill Bulychev, Alexander Yudasin

January 26: Let’s Hang On

January 28-February 8: West Side Story, with Katie Hall, Louis Maskell, Djalenga Scott, Jack Wilcox

February 10: Magic - A Kind of Queen

February 11: Anton du Beke: Ballroom to Broadway, with Anton du Beke, Summer Strallen, Lance Ellington, Faye Huddleston, Richard Balcombe, London Concert Orchestra

February 12: Motown’s Greatest Hits: How Sweet it Is

February 13: The Celtic Ladies, Dublin’s Irish Tenors, Jonathan Ansell

February 14-15: Ellen Kent Opera and Ballet International, Chisinau National Opera and Philharmonic: Nabucco, Aida, with Petru Racovita, Olga Busuioc, Sorin Lupu, Iurie Maimescu, Elena Dee, Nadezhda Stoianova, Nicolae Dohotaru

February 16: The Chuckle Brothers: A 2014 Space Oddity

February 18-22: Eat, Pray, Laugh: Barry Humphries’ Farewell Tour

February 24: Tap Factory, with Vincent Pausanias, Gilles Guenat, Andrea Catozzi, Tarek Rammo

February 25-March 1: Dance ’Til Dawn, with Vincent Simone, Flavia Cacace, Teddy Kempner, Abbie Osmon, Oliver Darley

March 3-8: Happy Days: A New Musical, with Heidi Range, Ben Freeman, Cheryl Baker, James Paterson, Scott Waugh, Emma Harrold, Eddie Myles, Jason Winter, Andrew Waldron, Ray Gardner

March 15-April 5: Dirty Dancing, with Lewis Kirk, Claire Rogers, Roseanna Frascona, Alexander Wolfe, Jessie Lou-Yates, Sarah Cortez, James Coombes, Julia J Nagle, Mark Faith

April 7: A Vision of Elvis, with Rob Kingsley, Cadillac Band, Sweet Sensations

April 8: The Solid Silver ’60s Show 2014, with Brian Poole, Chris Farlowe, Chris Montez, Vanity Fare

April 9: The ELO Experience

April 11-12: Welsh National Opera Company: Manon Lescaut, La Traviata, with Chiara Taigi, Gwyn Hugh Jones, Stephen Richardson, David Kempster, Simon Crosby Buttle, Linda Richardson, Ji-Min Park, Alan Opie, Rebecca Afony-Jones, Lothar Koenigs, Simon Phillippo

April 13: That’ll Be the Day!, with Trevor Payne, Gary Anderson, Julia Greenham, Rebel Dean, Jodie Lawson, Oliver Gray, Mark Street, Nikki Renee Hechavarria, Clive Fishlock, Iain Hawkins, Phil Hollender

April 14-19: Blood Brothers, with Maureen Nolan, Kristofer Harding, Sean Jones, Mark Hutchinson, Danielle Corlass, Tracy Spencer

April 21-26: Derren Brown: Infamous

April 27: Hot Flush!, with Lesley Joseph, Matt Slack, Lori Haley Fox, Anne Smith, Ruth Keeling

April 30-May 3: Robin Cousins’ ICE, with Brandee Malto, Vaughn Chipeur, Lisa Brewin, Oscar Peter, Kate Endriulaitis, Neill Shelton, Michael Solonoski, Annie Aggeler, Natalie Cunningham, Adam Jukes, Eriq Lyons, Lisa Mocchizuki, Philippe Poirier, Jenna Smith

May 5-10: Let it Be, with Emanuele Angeletti, Reuven Gershon, Stephen Hill, Luke Roberts

May 11: Yes, with Jon Davison, Geoff Downes, Steve Howe, Chris Squire, Alan White

May 12-17: 20th Century Boy, with Warren Sollars, Luke Bailey, Lucy Sinclair, Donna Hines, Sue Jenkins, Katia Sartini

May 18: Joe Brown in Concert

May 20-24: Matthew Bourne’s Swan Lake, with Chris Trenfield, Simon Williams, Liam Mower, Saranne Curtin, Anjali Mehra

May 27-31: Fame, with Alex Thomas, Jodie Steele, Sarah Harlington, Hermione Lynch, Landi Oshinowo, Molly Stewart, Joseph Giacone, Alex Jordan-Mills

June 1: Bruce Forsyth Entertains, with Bruce Forsyth, Dave Arch Band

June 2-7: Buddy, with Roger Rowley, Adam Flynn, Scott Haining, Lydia Fraser, Jason Blackwater, Miguel Angel

June 9-14: National Theatre: One Man, Two Guvnors, with Gavin Spokes, Shaun Williamson, Emma Barton, Jasmyn Banks, Alicia Davies, Patrick Warner, Michael Dylan, Edward Hancock

June 15: Sing-a-long-a Grease

June 16: Thoroughly Marvellous Musicals, with Pauline Quirke Academy of Performing Arts pupils

June 20-21: 51 Shades of Maggie, with Leah MacRae

June 22: Andy Ford

June 23-July 5: Tonight’s the Night, with Ben Heathcote, Tiffany Graves, Jenna Lee-James, Rosie Heath, Andy Rees, Ricky Rojas

July 7-12: Rock of Ages

July 18: The Dreamboys

July 19: The Rat Pack Vegas Spectacular Show

July 22-August 9: Singin’ in the Rain

August 13-16: Russell Howard: Wonderbox

August 17: Scooby Doo: The Mystery of the Pyramid

August 19-September 7: Shrek the Musical

September 9: Chas and Dave

September 10: The Illegal Eagles

September 11: One Night of Queen

September 12: Roy “Chubby” Brown

September 13: Over the Rainbow: The Eva Cassidy Story

September 16-27: Barnum

September 28: Sally Morgan: Psychic Sally on the Road

September 30-October 5: Riverdance

October 7-8: Peppa Pig’s Big Splash

October 9: Sixties Gold

October 10: The Magic of Motown

October 11: An Evening of Burlesque

October 12: Film: Cary Grant Comes Home…for the Weekend: Arsenic and Old Lace; North by North-west

October 14: Think Floyd Live in Concert

October 15: Jackson Live in Concert

October 16: One Night of Elvis, with Lee “Memphis” King

October 18: Dawn French: 30 Million Minutes

October 19: Stones in his Pockets

October 20: Ha Ha Hood!

October 21-25: Calamity Jane

October 28-November 1: Sister Act - The Musical, with BLOC Productions

November 4-8: English National Ballet: Coppelia

November 10: 5, 4, 3, 2, 1 - it’s the Manfreds in Concert

November 12-15: Welsh National Opera Company: Carmen, Moses in Egypt, William Tell

November 18-29: Top Hat

November 24: That’ll Be the Day Christmas Show

December 6-January 4: Dick Whittington

 

 

 

 

 

 

 

2010-2014

The Welsh National Opera Company set at the Hippodrome for Mozart’s The Abduction from the Seraglio performed in April 2010, complete                                                                            with large map and surtitles. (Picture: David Massey)

(Picture: Mike Hume)